8 czerwca 2016 r. Zakończyło się wykonanie projektu inwestycyjnego na dużą skalę związanego z modernizacją urządzeń w fabrykach TESY OOD o nazwie ”TESY Goes Greener” wartości 2 000 000 lewa.

W obecności ambasadora Królestwa Norwegii w Bułgarii, pani Guru Catarina Vikor, ambasadora Norwegii w Rumunii, pani Tove Bruvik Westberg, zastępców burmistrzów miasta Szumen – dr Svetlany Markowej i inż. Bojany Todorowej, przedstawicieli norweskiej państwowej agencji „Innowacja Norwegia” i innych gości, w Szumen został oficjalnie przedstawiony ten projekt.

Podstawowe cele projektu to wdrażanie do regularnej produkcji wyposażenia innowacyjnego i technologii w celu osiągnięcia energetycznie efektywnych procesów i polepszania warunków pracy.                                             

Odpowiedzialny stosunek względem środowiska jest jednym z podstawowych priorytetów TESY, co się wyraża nie tylko w wykorzystaniu maszyn i urządzeń o wysokiej technologii, ale i w projektowaniu i wdrażaniu do produkcji elektrycznych podgrzewaczy wody o wysokiej klasie energetycznej i niskich stratach energetycznych.

Inżynierowie TESY stworzyli i rozwinęli innowacyjną technologię INSUTECH mającą na celu precyzyjne i równomierne podzielenie izolacji o wysokiej szczelności, ze szczególną uwagą na ochronę środowiska, formuła PU bez CFC i HCFC. Jednym z podstawowych wymogów do realizacji INSUTECH jest stabilne pod względem temperatury środowisko produkcyjne, które można osiągnąć również przy wykonaniu projektu TESY Goes Greener. Wraz z tym projektem TESY wdrożyła także scentralizowany system monitoringu energetycznego. Jego rolą jest stałe i szczegółowe zapisywanie i analizowanie danych dotyczących zużycia energii w różnych strefach produkcyjnych, na podstawie których inżynierowie codziennie ulepszają straty energetyczne i mają możliwość znajdowania nowych rozwiązań w celu zwiększenia efektywności zachodzących procesów.

Wśród podstawowych aspektów rozwoju TESY jest inwestowanie w wyposażenie i polepszanie procesów produkcyjnych. Zakupione nowe moce kompresorowe i piec do wypiekania pokrycia ceramiczno szklanego są ostatnimi technologiami innowacyjnymi działającymi wyjątkowo skutecznie, wykorzystującymi mało energii i skupiającymi oszczędności w rzędzie 20% do 50% w porównaniu z wyposażeniem standardowym. Dzięki nim można zagwarantować powtarzalność i stabilizację parametrów technologicznych, co z kolei podwyższa wysokość wskaźników jakości, które pokrywają bez odchyleń wysokie wymagania w stosunku do elektrycznych podgrzewaczy TESY. Inwestycje według projektu “TESY Goes Greener” pomagają również w istotnym zmniejszeniu odpadów technologicznych (do 90%) procesów mających na uwadze ochronę środowiska. W dużym stopniu (do 70%) zmniejszają też koszty ogrzewania i przewietrzania stref produkcyjnych, jak również koszty zabezpieczenia jasności oświetlenia, co jednocześnie polepsza warunki pracy.

Projekt został zrealizowany na terytorium placów produkcyjnych w Szumen dzięki finansowemu poparciu rządu Norwegii poprzez Norweski mechanizm finansowy 2009-2014 w ramach Programu BG10 – Innowacje w przemyśle zielonym. Operatorem programu jest państwowa agencja Innowacja Norwegia, część Ministerstwa Handlu, przemysłu i hodowli ryb Norwegii. Motto tego programu to „Dobro dla biznesu – dobrem dla środowiska”.

Projekt jest zgodny ze wskazówkami Unii Europejskiej dotyczącymi inwestycji w „zielone” technologie i zmniejszanie zużycia energii, jak również ze strategią państwową Bułgarii i regionalną strategią miasta Szumen o zmniejszaniu wykorzystywania zasobów energetycznych i zwiększaniu zatrudnienia.